To, w którą stronę pójdzie cena Bitcoina, jest dla wielu osób pytaniem z dużą ilością zer. Kto wie? Ale oto osiem głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Historia magazynu Fortune na temat bitcoina zaczęła krążyć w piątek. W nim, starszy pisarz Fortune i Data Sheet, Aaron Pressman, opowiada o potrojeniu swoich pieniędzy w bitcoinie – a następnie utracie połowy z nich.

Jest to przestroga zarówno dla ostrożnych długoterminowych inwestorów w kryptowaluty, jak i dla daytraderów, którzy są bardzo sprytni w robieniu głupstw z pieniędzmi. Nieskończenie interesujące i skomplikowane pytanie: “Dokąd dalej zmierza cena bitcoina?” nie jest jałową ciekawostką. Jest to pytanie z dużą ilością zer na nim.

Oto tweet od niezwykle wczesnego użytkownika, który zestarzał się boleśnie i humorystycznie, jak tylko z perspektywy czasu może być bolesny. Jest z 2011 roku. Był więc absolutnym szaleńcem, który oddał grosze za coś, co wprawdzie wyglądało na oczywisty internetowy przekręt. Bitcoin nadal wygląda tak dzisiaj, jeśli zapytać GOAT inwestowania mistrzów wagi ciężkiej, panów Buffett i Munger. Ale z perspektywy czasu, Kin faktycznie nie był wystarczająco szalony:

Tak straszne, jak przegapienie okazji takiej jak ta było, pomimo bycia we właściwym miejscu we właściwym czasie (jeden z niewielu szczęśliwców, którzy nawet wiedzieli, czym był bitcoin w 2011 roku), jeśli naprawdę potrzebujesz dobrego wince, pamiętaj, że ostatnim razem, gdy bitcoin był tak gorący, ludzie wzięli kredyty hipoteczne na swoich domach, aby kupić BTC w Dec 2017.

Mortgaging Your House to Buy Bitcoin At A Record Price Is A Bold Move

Cytując Josepha Borga, prezesa North American Securities Administrators Association, w tym czasie w wywiadzie dla CNBC:

“Widzieliśmy kredyty hipoteczne zaciągane na zakup bitcoina … Ludzie robią karty kredytowe, linie kapitałowe. To nie jest coś, w co powinien inwestować facet zarabiający 100 000 dolarów rocznie, który ma hipotekę i dwoje dzieci w college’u.”

Jak wytyczyć ścieżkę pomiędzy tymi dwoma skrajnościami, do zysków bez strat?

Nie ma łatwych odpowiedzi. Więc uciekaj od każdego, kto wydaje się zbyt pewny czegokolwiek w tak głęboko nowatorskim, niezwykle złożonym i szybko przyspieszającym zjawisku, jakim jest bitcoin.

Ale oto szerszy obraz niektórych z największych mocnych i słabych stron, możliwości i zagrożeń, które rynek ocenia, aby wycenić w punkcie wymiany dzisiaj.

Niedźwiedzi: Cztery przeciwności Bitcoina

1. Obawy o wykupienie wysyłają posiadaczy i traderów po zyski

Sprzedającym można by wybaczyć, że biorą zyski lub rezygnują z ryzyka na tym rynku. Cena monety poszła dwa razy dalej na nieznane terytorium, w mniej niż miesiąc, w porównaniu do poprzedniego wszech czasów w grudniu 2017 roku. I to było na szczycie piorunującego 3-miesięcznego rajdu. Wykres cen Bitcoina przeszedł parabolicznie z uchwytu 10 000 USD zaledwie we wrześniu ubiegłego roku, z powrotem do 20 000 USD za monetę w grudniu po raz drugi w historii.

Był to pierwszy raz, kiedy cała moneta kosztowała tyle zielonych fiatów na rynku od czasu, gdy “Rockstar” wybił się na #1 miejsce na Billboardach. Najbardziej zatłoczony handel w ostatnim miesiącu, długi bitcoin może być w tej chwili dobrze wykupiony. W styczniu był on bardziej popularny wśród zarządzających funduszami hedgingowymi niż FAANGMT.

2. Panika związana z podwójnym wydatkiem napędza transakcje typu Risk-Off

Dodając do przegrzanych obaw cenowych w tym tygodniu, pojawiła się plotka, że jeden z basenów wydobywczych podwójnie wydał 21 USD. Plotka rozpoczęła się w środę, kiedy BitMEX Research zauważył transakcję RBF na łańcuchu. Transakcje typu Replace-by-fee są normalną częścią blockchaina. W rzeczywistości, są one celową cechą architektury bitcoina. Pozwala ona posiadaczom kluczy na ponowne wysłanie transakcji, która nie została jeszcze potwierdzona, ale z wyższą opłatą za wydobycie. W ten sposób nadawcy mogą zachęcić górników do zatwierdzenia i potwierdzenia zlecenia i dodania go do blockchaina, jeśli pierwotna opłata była zbyt niska, by zostać odebrana.

Architekt San Francisco Open Source Cloud Gaurav Agarwal mówi, że deweloperzy zaproponowali RBF w BIP125. Wdrożyli go w Bitcoin Core 0.12.0 w 2016 roku. Czarodzieje skalowania blockchain w Bitcoin Optech mają kopię pierwotnego kodu źródłowego i dokumentacji tutaj.

Niestety, sugestia, że doszło do podwójnego wydania, stała się wirusową plotką, która wysłała cenę Bitcoina w czwartek w ogon. Całkowita kapitalizacja rynku straciła około 81 miliardów dolarów na rzecz powstałego FUD. To dlatego, że bitcoin jest specjalnie zaprojektowany, aby zapobiec podwójnemu wydawaniu pieniędzy za pomocą zasad i zachęt bez zaufanych stron trzecich. Sama szybkość i skala utraty kapitalizacji ujawniła, jak wiele nowych podmiotów jest obecnie na rynku. W czwartek rano było dużo piany w cenie bitcoina, a wszystko, co musiał zrobić młyn plotek, to dmuchnąć, aby wysłać go latać.

3. Bogate w zagrożenia środowisko regulacyjne

W miarę jak Stany Zjednoczone posuwają się naprzód w kierunku administracji Bidena, niepewność regulacyjna zagraża kryptowalutom. Administracja Trumpa była otwarcie wrogo nastawiona do bitcoina i kryptowalut po tym, jak do 2019 roku pozostawała w dużej mierze spokojna o branżę fintech.

By admin